Tippek a sikeres szoptatáshoz

2024.03.17

A sikeres szoptatás mintha egyre több akadályba ütközne napjainkban, sőt sokan tudatosan mondanak le róla. Pedig az édesanya és gyermeke testi-lelki szimbiózisa a természet egyik legszebb csodája, ami a szoptatásban gyönyörűen megnyilvánul.

A rengeteg akadály köszönhető a rossz kórházi gyakorlatoknak, a nem megfelelő forrásból való tájékozódásnak és az interneten, illetve a kismamák környezetében terjengő tévhiteknek.

Talán túl is misztifikáljuk manapság a szoptatás témakörét, ami valójában egy természetes, az anya és baba megfelelő egymásra hangolódásán alapuló folyamat kellene, hogy legyen.

Ebben a cikkben a szoptatás természetességére szeretnék rámutatni, illetve adok pár tippet, amitől neked is könnyebben mehet a szoptatás. ☺

Egy jó kis szoptatási sztori...

A családom egyik nőtagja mesélt nekem arról, hogy a kisfia milyen gyönyörűen vált le a ciciről, ami bámulatos példája az anya-baba szoros szimbiózisának és a biológia csodájának.

A kisfiú 1,5 éves lehetett, mikor egyszercsak nem kért többet a ciciből, de anyának még megteltek a mellei, amik elkezdtek fájdalmasan feszülni. Közben arra gondolt, milyen jó lenne, ha a kisfia még utoljára egy kis szopizással segítene rajta. Aznap este a babóca óránként felkelt és szopizott az anyai mellből, de azután többet nem kért belőle. Anyának pedig attól a pillanattól kezdve leállt a tejtermelése.

Ez a történet tökéletesen bemutatja a kereslet-kínálat lényegét, amin tulajdonképpen az egész szoptatás alapul és aminek a beállításával sok anyuka küzd a szoptatás kezdetén. Ehhez kapcsolódik az első tippem:

Tippek a sikeres szoptatáshoz

1. Ne öltöztessék fel a babát szülés után a kórházban!

Az aranyóra lényege, hogy megvalósuljon a bőr-bőr kontaktus és a kötődés elkezdjen kialakulni az anyuka és a baba között. Ez a kötődés nem egy pillanat alatt alakul ki, szükség van hozzá a cirógatásra, puszilgatásra, a csupasz bőrfelületek érintkezésére. Így a pici érzi az anyai testillatát és a bőr tapintását. Az ingerek hatására ösztönösen elkezd kúszni a cici felé és megpróbál rátapadni. Ilyenkor kezdjétek el az első szoptatást, ami szintén pucéran történjen. Hidd el, neked sem lesz könnyebb, egy merevre pólyázott kisbabát szopiztatni.

2. Ne vigyék el mellőled a babát se nappal, se éjszaka!

Természetesen, ha komplikáció lépett fel, akkor nehezebb ezt megoldani, de a babádnak csak rád van szüksége és senki nem fogja őt úgy gondozni, ahogy te teheted. A kórháznak egyébként nyomós, orvosi indok nélkül nincs is joga elszakítani tőled a babát, mondjuk arra hivatkozva, hogy nem fogsz tudni aludni tőle. A szopizás prolaktin hormont termel, aminek a nyugtató hatása segít neked és a babádnak is elaludni evés után.

3. Tedd őt minél többször mellre és kerüld a tápszeres pótlást!

A tejbelövellés és a kereslet-kínálat beállása csak úgy tud beindulni, ha már akkor cicire teszed a babát, ha még nincs tejed. A kereslet-kínálat azt jelenti, hogy pont annyi tejed termelődik, amennyire a babának szüksége van.

A méhlepény leválása beindítja a kolosztrum (előtej) termelését, amiből a babádnak a kórházban tartózkodás 2-3 napja alatt csak egy incifinci mennyiségre van szüksége. Ha tápszert öntünk a cseresznyeméretű kis gyomrába, az úgy fog rá hatni, mint amikor te túleszed magad és a "kajakóma" hatására csak aludni szeretnél. Így ő is többet fog aludni és kimaradnak az aranyat érő első szoptatások – még akkor is, ha egy-egy korty kolosztrum jön – amik beállítanák a megfelelő tejtermelést.

Továbbá lehetőleg ne adj neki vizet, cukros vizet sem, mert ez is bezavarhat a természetes folyamatba. Csak akkor indokolt a tápszeres pótlás, ha a baba több, mint 10%-ot veszít a súlyából és ezt nehezen nyeri vissza. Kb. a szülés után 2 héttel kell visszatérnie az eredeti súlyához. Illetve pótlás előtt mindenképpen konzultálj a gyerekorvossal!

Sikeres szoptatás vs. cumiztatás

A WHO ajánlása szerint a kisbabákat legalább 6 hónapig érdemes anyatejjel etetni, ami a legmegfelelőbb táplálék számára. Egészségügyileg nem indokolt esetben az esti szoptatásokat sem érdemes kiváltani cumisüvegből való etetéssel, legyen az anyatejjel vagy tápszerrel. Sőt, még több macerával is járhat. Illetve a cumiztatást is érdemes kerülni, vagy minél később és ritkán adni a babának, mert alapvetően nem arra van szüksége. Mikor a bébi cumizni akar, akkor igazából a te melledre, a közelségedre és arra vágyik, hogy szeressék és biztonságban érezze magát. ☺