A szülés utáni felépülés titka

2024.03.17

Az előző cikkben a szülés utáni testi és lelki változásokról beszéltünk, most pedig arról lesz szó, hogy mit tehetsz magadért a minél hatékonyabb szülés utáni felépülés érdekében.

A szülés utáni felépülés legjellemzőbb területei:

Szinte nem létezik olyan tökéletes genetikával megáldott nő, aki a szülés után pár órával vagy nappal úgy nézne ki, mintha nem is szült volna. A regeneráció valójában egy évig is eltarthat és az első 6 hétben a legintenzívebb.

Sajnos a közösségi médiában a bombatestű szuper mamikról készült képek nem mindig a valóságot mutatják: csupán két kattintás és már kész is az átszerkesztett álomalak, vagy egyszerűen akkor posztolnak, mikor már elérték a bombaformájukat.

A sok esetben megnyúlt, striás hasi bőrről, szétnyílt hasizomról, súlyproblémákról, fájdalmas gátsebről és mellekről, vérzésről, illetve császármetszés utáni hegkezelésről ehhez képest kevesebben, de egyre többen beszélnek!

Én is egyre több olyan Youtube videóval, podcasttel találkozok, ahol ezeket a kérdéseket taglalják. Érdemes lehet meghallgatni a tapasztalatokat, de óvatosan kezelni őket. Attól, hogy valakinek nehezen gyógyul a gátsebe, vagy extrém módon szétnyílt a hasizma, nem biztos, hogy ez veled is megtörténik.

Leginkább szakember iránymutatása mellett érdemes felkészülni ugyanúgy a gyermekágyas időszak kihívásaira, mint a szülésre. Ezenkívül pedig a saját, egyedi problémáidra kell megtalálni a számodra megfelelő megoldást!

Mozgás:

A legtöbb nő a várandósság előtt és közben sem mozog eleget, így nem is csoda, hogy a testük nehezebben alkalmazkodik a test gyors és extrém változásaihoz. 

De mi is kell a szüléshez és a hatékony szülés utáni felépüléshez?

Ezért érdemes a fogantatás előtt célzott mozgásformát, például női jógát , vagy legalább a várandósság alatt kismamajógát végezni, ami a női szervekre, a medencetájékra, a test rugalmasságára, a gátizomtornára, a helyes légzésre és a relaxációra egyaránt fókuszál.

Amennyiben szétnyílt hasizommal küzdesz, egyéni állapotfelmérés után célzott gyakorlatokat érdemes végezni a gyermekágyas időszak letelte után. Erről bővebben ebben a cikkben olvashatsz. 

Arra különösen figyelj, hogy ne végezz ugrálással, zötykölődéssel járó edzéseket és mély guggolásokat, mert ilyen helyzetben nem megfelelő az alhasi szervek alátámasztása. A gyermekágyas időszak után pedig kis lépésekben kell hozzászoktatnia testet a mozgáshoz.

Amennyiben a várandósság során és a szülés után is célirányosan működteted a megfelelő izmokat, akkor rugalmas, jól regenerálódó és kevésbé sérülékeny, energikus testtel vághatsz neki a szülésnek és a szülés utáni felépülésnek.

Gátseb:

A gátseb gyógyulását az intimtorna/gáterősítés (a szülés előtt és után rendszeresen végezve), a seb tisztán és szárazon tartásra, illetve a gát ápolása segítheti: vásárolj olyan összetevőket tartalmazó készítményt, amik segítenek regenerálni a sérült hámréteget:

Ezek a hatóanyagok a császármetszéses hegkezelésben is segítségedre lehetnek.

A várandósság során pedig fontos, hogy ne emelj súlyokat, figyeld meg, hogyan tudod ellazítani az arcodat és a szádat, hiszen ezzel a gátrész is lazább állapotba kerül. Ezenkívül a gát külső kenegetése, simogatása E-vitamonos olajjal is segítheti valamelyest a gát gyógyulását.

Táplálkozás:

Nem csak a várandósság előtt és alatt, illetve a szoptatás miatt kell egészségesen étkezni, hanem a tested gyógyulása végett is! Ezért a szülés után is figyelj a vitaminban és ásványi anyagokban gazdag táplálkozásra, valamint a hidratálásra. Ez csökkenti a fáradtságérzetet, illetve javítja az anyagcserét is. 

Pihenés:

A legtöbbet azzal tehetsz a gyors regeneráció érdekében, ha az első hetet "ágyban" töltöd, tehát pihensz, a babáddal vagy és a házimunkát lepasszolod apának vagy a nagyszülőknek.

Ezt követően is törődj magaddal, kerüld a stresszt, hiszen, ha a szülés utáni regeneráció nem megfelelő, akkor az évekre előremutató negatív következményekkel járhat. Ilyen lehet például a kismedencei diszfunkció (a kismedencei szervek süllyedése, inkontinencia vagy szexuális diszfunkció). 

Ha pedig a testi felépülés valamilyen akadályba ütközik az a lelki stabilitásodra is rossz hatással lehet, amit a kisbabád is érzékelhet.

Összefoglalás

A szülés utáni felépülés hatékonyságáért tehát már a várandósság alatt is sokat tehetsz tudatos felkészüléssel, tájékozódással, célirányos mozgással és tápanyagdús, egészséges táplálkozással.

Mindez igaz a szülés utáni időszakra is. Ilyenkor 6 hetes nőgyógyászati kontrollt is végeznek. Ha itt mindent rendben találnak, akkor is érdemes mozogni és megfelelően táplálkozni a szülés után is.

Pár szakember telefonszámát vagy e-mail címét is feljegyezheted előre, arra az esetre, ha specifikus problémával kellene szembenézned.

Habár a szülés utáni felépülés kellemetlenségekkel járhat, a kisbabád érkezésének öröme a nehezebb időszakokat is széppé varázsolhatja.

Források: