A stressz hatása a magzatra, avagy így oldd fel a feszültséget

2024.03.17

A stressz hatását a magzatra számos kutatás vizsgálja, amelyek bizonyítják, hogy a várandósság alatti stressz negatívan befolyásolhatja többek között a magzat kognitív fejlődését és a születés utáni érzelemszabályozását.

Ebben a cikkben most azt vesszük górcső alá, hogy a kismamát érő stressz hogyan hathat a baba fejlődésére, illetve, hogy milyen módszerekkel oldhatod a mindennapos feszültséget.

A stressz fogalma és súlyosabb hatásai

A stressz egy negatív érzelmeket összefoglaló kifejezés, ami utalhat akár rövid, vagy hosszan tartó aggodalomra, feszültségre, szorongásra stb. Egy kismamát általában szociális, párkapcsolati és lelki vagy munkahelyi stressz szokott érni, aminek a felismerése és feloldása elengedhetetlen az egészséges várandósság érdekében.

Egy 30 évet felölelő finn tanulmány szerint a várandósság alatti súlyos stressz hosszútávú negatív hatásokkal járhat a babára nézve, aki később akár tízszer nagyobb eséllyel nézhet szembe személyiségzavarral. De még az enyhe stressz is akár négyszeres kockázatot jelenthet. 

A várandósság alatti kóros stressz a gyermek későbbi depressziójának, szorongásának is a kiindulópontja lehet. Kifejezetten káros stresszfaktornak számít a folyamatosan fennálló tehetetlenség érzés, amit az anyuka nem tud feloldani és nem követi nyugalmi állapot. Fakadjon ez egzisztenciális kérdésből, például mély szegénységből, vagy természeti katasztrófa átéléséből, esetleg erős gyászból, érzelmi vagy fizikai bántalmazásból. Ezek a hosszú időn át tartó állapotok veszélyeztetik az anya lelki kapcsolódását a magzatával.

Amennyiben hosszan tartó, nagyfokú stresszt élsz át valamilyen oknál fogva, esetleg depressziós tüneteket észlelsz, mindenképpen kérd szakember segítségét, illetve támaszkodj a szeretteidre, hogy ki tudj lépni a stresszes életkörülményekből.

Hogyan képes érzékelni a baba a kismamát érő stresszt?

Minél kisebb a magzat, annál nagyobb szüksége van a nyugalomra, hiszen még nagyon gyenge a védelmi mechanizmusa az anyától érkező negatív érzelmi behatásokkal szemben.

A kisbaba érzékeli az anya negatív érzelmeit, akárcsak a boldogságát. Stressz hatására a vérben megnő a kortizol hormon szintje. Ha ez az állapot folyamatosan fennáll, az fizikai és lelki értelemben is kifárasztja a szervezetet. Mivel a kortizol képes átjutni a méhlepényen, a magzatvízben befolyásolhatja a baba agyának dopamin termelését. Ez pedig érzékenyebbé teheti a születés után a babát a környezeti ingerekkel szemben, aki így nyűgösebbé, nehezebben megvigasztalhatóvá válhat.

Természetesen genetikai tényezők is szerepet játszanak a baba idegrendszeri érzékenységének szintjében, viszont az érzelmi állapota a méhben átélt alkalmazkodási folyamatát is tükrözi.

A mindennapi stressz hatása a magzatra

Természetes, hogy érzelmi hullámzást élünk meg a mindennapokban. Ez is az élet része, hiszen a stresszt nem lehet teljes mértékig kiiktatni. A normál mennyiségű stressz, amit nyugalmi állapot követ, segíti a magzat érzelemszabályozásának fejlődését. Tehát a várandósság nagy részében lényeges, hogy olyan környezetben legyél, ami a mindennapi életritmusodat tükrözi.

Amennyiben dolgozol a várandósságod alatt, és nem élsz át hosszútávú, nagyfokú stresszt, hanem még élvezed is, amit csinálsz, az pozitív hatással lehet a saját és a babád lelkivilágára is. 

A stressz feloldása

Ha stresszelsz a munkában, vagy egyéb negatív érzelmek érnek, akkor szánj időt a rendszeres pihenésre:

Összefoglalás

A várandósság alatti stressz hatása a magzatra leginkább a stressz mértékétől függ. Tehát, ha tartós és nagyfokú stressz alatt állsz, kérj segítséget a környezetedtől és/vagy szakembertől!

A hétköznapi stressz viszont az élet velejárója. A lényeg az, hogy ne maradj benne a negatív érzelmekben sokáig, hanem oldd fel őket a fent említett technikák egyikével!

Amennyiben érdekel a kismama jóga, mint a stresszoldás egyik eszköze, várlak szeretettel a Mamacuka óráin! ☺

Források: