A helyes hordozás hogyan segíti a mozgásfejlődést?

2024.05.08

A helyes hordozás már újszülött kortól támogatja a babák biztonságérzetét és hozzájárul a megfelelő mentális és ortopéd fejlődéshez.

Ebben a cikkben összeszedtük, hogy miért jó a babának és a szülőknek a helyes hordozás, hogyan működnek a hordozóeszközök és mire érdemes figyelni az alkalmazásuk során.

Miért jó a babának és a szülőknek a helyes hordozás?

A baba szempontjából:

Hordozni már újszülött kortól lehetséges. A kisbabák testkontaktus iránti igénye a születés után is sokáig meghatározó a biztonságérzetüket tekintve. Nem beszélve arról, hogy egy nyűgösebb pillanatban a puszta közelségünkkel is megnyugtathatjuk őket.

Hordozás közben a baba felveheti a számára kényelmes magzatpózt és hallhatja az ismerős szívdobogást, valamint érezheti a pocakban megszokott illatokat.

A rugalmas-, szövött- és karikás kendők helyesen megkötve csigolyáról csigolyára megtámasztják a fejletlen izomzatú újszülött gerincét, ami így felveszi a rá jellemző "C" alakot.

A hordozás tökéletesen mentesíti a babát a saját testsúlyától és azt hordozó eszköztől függően egyenletesen vezeti el a hordozó személy testén. Mivel még az újszülött csemetéknek nincs stabil törzstartásuk, a magzatpóz a legkényelmesebb számukra, amit a hordozókendők tökéletesen biztosítani tudnak.

A helyes hordozás a combcsontot is teljes hosszában alátámasztja, ami a csípő megfelelő pozícióját is garantálja. A veleszületett csípőficamon is segíthet a hordozás, de ha szükséges, érdemes más, terápiának minősülő kezelést igénybe venni a probléma megfelelő kezeléséhez.

A szülők szempontjából:

A hordozás felszabadítja a kezeket, ami nemcsak azért jó, mert használhatod őket, hanem mert a kézben hordozás sokkal jobban megterheli az ízületeket, különös tekintettel a térdekre. A rövid ideig tartó hordozás nem jelent plusz terhelést a térdre és bokára, a rendes járáshoz képest.

Viszont a hordozást sem szabad túlzásba vinni! Az egy huzamban sok ideig tartó hordozás megviselheti a testet, hát-, és derékfájást okozhat a szülőknek. A babának pedig sok szabad teret kell biztosítani, például a szőnyegre hasra fektetve, hogy felfedezze a saját képességeit és gyakorolhassa az egyes mozgásfejlődési fázisokat.

Hogyan működnek a hordozóeszközök és mire figyelj oda helyes hordozás közben?

Alapvetően megkülönböztetünk hordozókendőket (rugalmas, szövött és karikás), illetve formázott hordozókat (mai tai, csatos, fél csatos). Míg a baba nem rendelkezik önálló, stabil törzstartással (pl. nem ül huzamosabb ideig önállóan, vagy áll, lépeget), addig formázott hordozókat NEM ajánlatos rendszeresen alkalmazni. Ezekben olyan többletmunkára kényszerítjük az izomzatát, amire még nincs felkészülve, így kellemetlen, esetleg fájdalmas is lehet az ezekben való hordozás.

A kendők megkötésénél és a formázott hordozók kiválasztásánál arra érdemes figyelni, hogy a baba lábai ne lógjanak, hanem küldök magasságban legyenek felhúzva terpesztartásban.

Az újszülötteknél az "M" tartás fog megvalósulni, így szépen "C" alakban gömbölyödik a hátuk, ami biztosítja a pontos megtámasztást és a csípőízületük így lesz a legellazultabb és legkevésbé terhelt állapotban. Így megvalósul a tökéletes fiziológiás testtartás a babák számára.

A formázott hordozókban a baba a fiziológiájától eltérő testhelyzetben lesz. De minél érettebb a baba csípőízülete és izomzata, annál jobban bírja a terhelést. Így a már említett stabil törzstartással járó mozgásfejlődési fázisokban lévő babákat formázott eszközökben is hordozhatjuk.

Összefoglalás

A mozgásfejlődés együtt halad az idegrendszeri éréssel, az izmok pedig a mozgásfejlődés hatására erősödnek.

Minden baba egyedi fejlődési ritmusban halad a mozgások elsajátításának útján, így a hordozóeszközt mindig a baba egyéni mozgásfejlődési állapotának megfelelően kell kiválasztani. Ehhez érdemes lehet hordozási tanácsadó segítségét kérni.

A megfelelően kiválasztott eszköz és a helyes hordozás támogatja a kisbaba ortopéd fejlődését és mentális egészségét, Te pedig nemcsak lelkileg de fizikailag is a szívedhez közel érezheted a kicsikédet.:)

Források: